Vyno dienos 2012



Prieš kelias savaites jau pradėjau sukt galvą, kaip čia susiorganizavus pakvietimą į Vyno dienas. Ir visai netikėtai į parodą pakvietė Mineraliniai vandenys. Na, reik pripažint, kad sėdėt kitoj stendo pusėj už staliuko yr žiauriai malonu. Priragavom šiaip jau nerealiai daug. Jaučiu, nė vienais metais nebuvau išragavusi tiek daug įvairaus vyno. 



Iš šitos gausybės labiausiai įstrigo: 

Juan Gil Monastrell 18 meses Jumilla D.O. - šiemet Lietuvos vyno čempionate gavo grand prix raudonųjų vynų kategorijoje. Ispanų vynas, pagamintas iš trijų vynuogių - Monastrell, Cabernet Sauvignon ir Syrah. Intensyvaus aromato, kvepia raudonomis uogomis. Ir sakė, kad šitas vynas tobulai dera prie tiramisu, nes ant tiramisu yra beriama kakava, kuri turi kartumo. O pats vynas irgi turi kakavos aromato, todėl jie ir dera vienas su kitu. Simple... Kai viską paaiškina.   

Vigneti del Vulture Piano del Cerro - šiemet gavo aukso medalį raudonųjų vynų kategorijoje. Itališkas vynas iš Bazilikata regiono, pagamintas iš anglianico vynuogių. 






















Feudi di San Marzano Sessantanni Old Vines Primitivo di Manduria D.O.C. - šiemet laimėjęs grand prix raudonųjų vynų kategorijoje. Italų vynas iš Apulijos regiono, pagamintas iš Primitivo vynuogių, kurios yra identiškos Kalifornijos Zinfandel vynuogėms. Taip pat identiškos ir kroatiškoms Crljenak Kaštelanski vynuogėms. Ar tai kažkas panašaus. Šiek tiek gūglinau ir radau skirtingai parašyta. Na, žodžiu, jei teisingai suprantu, tai iš principo čia ta pati vynuogė skirtingu pavadinimu. Šitas vynas man labiausiai patiko. Na, toks verčiantis iš koto. Paragauji ir lošteli atgal iš netikėtumo nuo jo gerumo. 

Selbach - Oster Zeltinger Sonnenuhr Riesling Auslese Q.m.P. Mosel - šiemet laimėjęs auksą natūraliai saldžiųjų vynų kategorijoje. Pagamintas Vokietijoje, Mozelio regione vien tik iš Riesling vynuogių. Labai aromatingas, tirštas ir saldus, bet su kartu su tokia malonia rūgštele. Aš tikriausiai buvau ragavusi kažkokius prastus ir neteisingus rieslingus, nes jie man vis asocijavosi su nemaloniai rūgščiais vynais. Brr... Bet šitas yr cool. Aišku, jau tai, kad jis saldus yra didelis pliusas mano akyse, nes aš juk tai saldžius mėgstu.
Jei gėda yra prisipažinti, kad vis tik mėgstate saldųjį vyną, tai siūlau pasiskaityti straipsnį apie saldžiuosius vynus.  

Bodegas Atalaya Alaya Almansa D.O. - laimėjęs aukso medalį raudonųjų vynų kategorijoje. Ispanų vynas, iš Almansos regiono. Irgi labai nustebino, ypač kai jo gavom paragauti po pigesnio Bodegas Atalaya Laya Almansa D.O., kuris pasirodė ganėtinai skystas ir staiga paliko visai be skonio.  






















Na, kas dar šiemet buvo gero. Viena iš naujienų, jei neklystu, buvo lietuviški vyndariai. Turiu omeny ne Anykščių vyną su Voruta, kurie irgi dalyvavo, bet jie dalyvavo ir pernai. Tiksliau vienas vyndarys - Česlovas Ramoška su natūraliais vaisių vynais. Stende turėjo obuolių, aviečių, svarainių ir aronijų. Man skaniausias buvo svarainių - toks labai lengvas ir salstelėjęs. Aronijų traukiantis burną. Na, kaip ir priklauso aronijoms. Obuolių kažkaip nelabai įstrigo, o aviečių vyno patiko kvapas. Vyno galima įsigyto Vyno klubo parduotuvėse. Butelio kaina yra 45 Lt. 

Asmeniškai man buvo naujiena atsivertus Vyno žurnalą šalia "Lietuvos vyno čempionato" rezultatų išvysti ir apdovanotus lietuvių geriausius vyndarius. Pasirodo, mes turim ir Lietuvos vyndarių asociaciją. Tik puslapio veikla ar tai šiek tiek prigesusi, ar puslapis tiesiog apleistas. Paskutinės naujienos yra pernai metų. Sakyčiau, kad su piaru pas juos ne kažką.  


Dar viena naujiena buvo "Savas vynas". Kol kas turi tik puslapį Facebook'e. Jie siūlo patiems pasigaminti vyno, t.y. prekiauja vyno gaminimo rinkiniais ir vynuogių sultimis. Plačiau galite pasiskaityti lryto straipsnyje su jais. Savo stende taip pat siūlė ir Kanados vyną. Tiesa sakant, aš juos įsidėmėjau, nes už jų nugarų buvo milžiniška nuotrauka su savininkais, kurie šiaip jau tikrai ne prastai atrodo tiek nuotraukoj, tiek gyvai. 


































Ai va... Vos nepamiršau. Pagaliau gi paragavau Crooked nose & coffee stories kavos. Paragavimui išsirinkom dvi rūšis - su vanile ir pipirais. Ta su pipirais man labai patiko. Vanilės skonio nelabai jaučiau, bet čia todėl, kad ragavau ją po pipirinės. Reikėjo atvirkščiai daryt.






Rabarbarų pyragas su rozmarinu

Dar vienas receptas iš Dorie Greenspan knygos "Baking". Šį kartą neįtikėtinai neišvaizdus ir visiškai nefotogeniškas pyragas, bet kaip sakoma, nespręskite iš knygos apie jos viršelį. Iš tiesų tai buvo pyragas su mėlynėmis, tačiau mėlynes galima keisti bet kokiomis kitomis uogomis ar vaisiais (išskyrus braškes, kurios yra per daug vandeningos). Tai va... Kadangi prasidėjo rabarbarų sezonas, tai jais ir pakeičiau, o dar prie rabarbarų gi gerai dera rozmarinas, tai ir jo įmečiau. Lengvas, minkštas, švelnus pyragas su riešutiniu viršumi. O tas viršus tai oi kiek pridėtinės vertės prideda šitam pyragui.

Jeigu kepsite su mėlynėmis, tai reikės 0,5 litro mėlynių (arba 2 amerikietiškų puodelių), dar 1/4 a. š. cinamono ir 1/8 a. š. šviežiai malto muskato riešuto. Riešutų galite ir daugiau naudoti. Jų gi niekada nebūna per daug. 


Trupiniai:
70 g sviesto (kambario temperatūros)
30 g cukraus
66 g rudojo cukraus
42 g miltų
60 g graikinių riešutų (naudojau per pusę lazdynus ir migdolus)

Pyragas:
250 g rabarbarų 
250 g + 2 v.š. miltų
2 a. š. kepimo miltelių
1/4 a. š. druskos
150 g cukraus 
tarkuotos pusės citrinos žievelės
1 v. š. smulkiai sukapoto rozmarino
85 g sviesto (kambario temperatūros)
2 dideli kiaušiniai
1 a. š. vanilės ekstrakto
120 ml pieno

Trupiniai: 
Pirštais sutriname kambario temperatūros sviestą su visai produktais, išskyrus riešutus. Kai masė pasidaro tokia lipni ir beveik vientisa, tuomet įmaišome ir riešutus. Suformuojame ritulį, suvyniojame į maistinę plėvelę ir dedame į šaldytuvą vienai valandai.

Pyragas: 
Supjaustome rabarbarus 1-2 cm gabaliukais. Sumaišome kartu su 2 v. š. miltų. Pasidedame į šoną. 

Dubenyje gerai sumaišome miltus, kepimo miltelius ir druską. Pasidedame į šoną. 

Pirštais sutriname cukrų su tarkuota citrinos žievele ir sukapotu rozmarinu. Cukrus turi pasidaryti drėgnas ir aromatingas. Tuomet įdedame sviestą ir mikseriu išplakame iki purumo. Po vieną įmušame kiaušinius. Po kiekvieno įmušimo plakame apie 1 minutę. Supilame vanilės ekstraktą ir vėl išplakame. Pieną supilame per du kartus, o miltus per tris. Pradedam ir baigiam sausais ingredientais. Įmaišome rabarbarus.

Kepimo formą ištepame sviestu, pabarstome miltais, arba išklojame kepimo popieriumi. Sukrečiame pyrago tešlą. Iš šaldytuvo ištraukiame tešlą trupiniams ir ją sutrupiname gabaliukais. Aš sutarkavau per burokinę tarką. Trupinius paskleidžiame ant pyrago viršaus. 

Kepame 180 laipsnių temperatūroje apie 50 minučių, arba kol viršus gražiai paruduoja.


Garstyčių tarta


Užsiprieskoniavau vienintelę savo palangę visokiais ten builiais, dašiais, mairūnais, šalavijais, raudonėliais, čiobreliai, lofantais, melisom ir bazilikais. O galėjau gi pasisodint raudonų pelargonijų kaip visi normalūs žmogai. 

----------

Garstyčių tarta iš Dorie Greenspan knygos "Around my french table". Labai paprasta, bet tikrai gardi. Kai tik turguje atsiras tikrų pomidorų, būtinai bandysiu variantą su jais. Jūs irgi pabandykit. Vietoj morkų ir porų įdėkite riekelėmis supjaustytų pomidorų, o daugiau viskas tas pats.  



Tartos pagrindas (forma 24 cm):
156 g miltų
1 v. š. cukraus
1/2 a. š. druskos
85 g sviesto (tiesiai iš šaldytuvo)
1 didelis kiaušinis
1 a. š. šalto vandens

Sumaišome miltus, cukrų ir druską. Gabaliukais supjaustome sviestą ir pirštais sutriname su miltais iki trupinių. 

Kiaušinį lengvai suplakame su vandeniu ir užpilame ant tešlos. Su šakute tešlą išmaišome. Galiausiai rankomis suformuojame rutulį ir jį suplojame. Suvyniojame į maistinę plėvelę ir dedame į šaldytuvą mažiausiai 3 valandoms. 

Ant miltuoto paviršiaus iškočiojame tešlą ir perkeliame į formą. Suformuojame formos kraštus, tešlos perteklių nupjauname peiliu. 

Tešlą vėl dedame į šaldytuvą vienai valandai. 

Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių. Kepame apie 20 minučių, arba kol lengvai paruduoja. Viršų galite uždengti folija ir užberti pupomis. 





Tartos įdaras:
1 didelė stora morka
3 maži porai, tik baltosios dalys
2 rozmarino šakelės
3 dideli kiaušiniai
6 v. š. grietinės (aš dėjau natūralaus jogurto)
2 v. š. Dižono garstyčių
2 v. š. grudėtųjų garstyčių
druskos ir baltųjų pipirų pagal skonį

Morkas ir porus supjaustome 5-6 cm ilgio šiaudeliais. Sudedame į garintuvą, ant viršaus uždedame rozmarino šakelę ir gariname apie 10 minučių, arba kol daržovės suminkštėja.

Kiaušinius sumaišome su jogurtu (arba grietine), garstyčiomis, druska ir baltaisiais pipirais. 

Kiaušinių plakinį supilame į iškeptą pagrindą ir sudedame garintas daržoves. Ant viršaus uždedame rozmarino šakelę. 

Kepame 200 laipsnių temperatūroje apie 20-30 minučių, arba kol iškepa. 





  © Blogger templates Brooklyn by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP